دمنوش شیرین بیان

دمنوش شیرین بیان

گیاه شیرین بیان

خصوصیات گیاه شیرین بیان:

گیاه شیرین بیان گیاهی علفی و چند ساله می باشد. این گیاه خودرو در شرایط مناسب ارتفاع آن به یک متر می رسد. این گیاه دارای برگ های مرکبی می باشد. برای تهیه دمنوش شیرین بیان از ریشه آن استفاده می شود.

ترکیبات شیمیایی شیرین بیان:

ریشه شیرین بیان دارای مقادیری  گلوکز، ساکارز، آسپاراژین، مواد آلبومیدی، رزین و اسانس می باشد.

مناطق رشد گیاه شیرین بیان:

گیاه بومی شیرین بیان در جنوب اروپا، شمال آفریقا و نواحی معتدل آسیا می روید. در اکثر نقاط ایران خصوصاً در شهرستان خاتم مروست و نواحی شرقی و شمال شرقی و همچنین اذربایجان و شهرستان اقلید به فراوانی یافت می شود.

دمنوش شیرین بیان

طبیعت دمنوش شیرین بیان:

دمنوش شیرین بیان طبیعتی سرد و خشک دارد.

خواص دمنوش شیرین بیان:

دمنوش شیرین بیان می تواند تنگی نفس را درمان کند. قرقره این دمنوش  باعث می شود تا التهاب تارهای صوتی برطرف شود و نیز خشونت صدا را از بین می برد. برای بهبود رماتیسم و ورم مفاصل از این دمنوش استفاده می کنند. این دمنوش ملین می باشد و مناسب برای یبوست است. برای درمان زخم ها و تاول ها می توانید از دمنوش شیرین بیان استفاده نمایید. برای رفع سردرد های روزانه می توانید از این دمنوش استفاده نمایید. اما مصرف بیش از دو نوبت در روز عوارض گوناگونی بر بدن دارد.

خواص دیگر این دمنوش بر بدن :

درمان زخم معده
درمان التهاب چشم ها
ضد ویروس

عوارض دمنوش شیرین بیان:

مصرف زیاد دمنوش شیرین بیان باعث می شود تا غدد فوق کلیوی ترشح بیش از حد داشته باشد. به همین دلیل برای طحال مضر می باشد. به علت وجود گلیسرین، دمنوش شیرین بیان دارای اثر خلط آور است.

طریقه مصرف دمنوش شیرین بیان:

یک قاشق مربا خوری شیرین بیان را همراه یک لیوان آب جوش دم نمایید؛ سپس آن را با عسل سرو نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *